Bentley Continental GT Titan

Bentley Continental GT Titan

Bentley Continental GT

Continental GT je přelomovým modelem anglické automobilky Bentley. Tento model vznikl po 70 leté odmlce a není tajemstvím, že za jeho zrodem stál koncern VW. Na vývoj vozu padlo přes 500 milionů liber a automobil byl navržen tak, aby splňoval všechnu historickou ideologii značky. První Continental GT vznikl v roce 2003 a od té doby se vyrábí hned v několika provedeních, jakými jsou například Continental GTC (kabriolet), Continental GT Super sport (odlehčená a přiostřená verze GT) či Continental GT Flying spur (sedan).

PROJEKT TITAN

Do rukou se nám dostal jediný exemplář Bentleyho v České republice v provedení TITAN. Po světě jezdí pouze pár podobně k dokonalosti vypiplaných vozů. TITAN je projekt anglické společnosti BENZ – BAVARIAN, která se specializuje na luxusní vozy značek Aston Martin, Bentley, Ferrari, Porsche a věnuje jim tu nejlepší péči. Náš Bentley Continental GT dostal v rámci unikátní modifikace TITAN, ručně šitý kožený interiér v hnědé barvě, přední a zadní nárazníky, zadní spoiler, karbonové průduchy v kapotě, nová světla, světelné diody pro denní svícení, úchvatná dvaadvacetipalcová kola a nové nízko profilové pneumatiky. Dále výfuky, postranní sexy sukýnku a tvrdý sportovní podvozek, kterému poděkujete už za první zatáčkou, protože Vás nepošle do protisměru, ale pevně udrží ve zvoleném jízdním pruhu. Jednoduše řečeno, TITAN dělá ze šlechtěného štěňátka za čtyři milióny rozzuřeného rotvajlera za miliónů pět. Již po prvním pobídnutí Vám vyrve srdce z hrudi a roztrhá ho na kousky. Všechno co jste doposud milovali je kilometry za Vámi. Odsouzený k celoživotnímu poslechu dvoulitrového TDI přemýšlíte o nákupu CD se zvuky super sportů.

A jestli si myslíte, že se u tohoto kousku hrálo pouze na vzhled, tak jste na omylu. Ze sériového 560k silného motoru bylo vymačkáno neuvěřitelných 680 koňských sil.

Bentley Continental GT Titan

PRVNÍ DOJEM

Kdybych byl hnidopich, řekl bych, že první dojem na auto pokazil klíček, který vypadá totožně jako klíč od Škody Octavia první generace. Naštěstí klíč můžete schovat hluboko do kapsy a nikde (nikdy) nevytahovat ven, bezklíčové odemykání dveří a tlačítko START/STOP plně nahradí jeho funkci. Zdánlivě zkažený první dojem je zpět po první obchůzce auta. Přestože se chcete co nejdříve projet, chodíte pořád dokola a máte problémy s čelistí, která nekontrolovaně padá. Není to auto, které vídáte na českých silnicích každý den a o tolik je to všechno intenzivnější. Nohy brzy začnou bolet, proto usedáte do celokoženého interiéru. Zmáčknutím tlačítka START dáte povel orchestru a další půlhodinu neděláte nic, než jen posloucháte. Dokonalý zvuk šestilitrového dvanáctiválce Vás zpočátku šokuje a dostaví se husí kůže. Každé další i sebemenší sešlápnutí plynového pedálu kouzlí neovládnutelné úsměvy na tvářích celé posádky vozu. Vyjíždíme z garáže a máme pocit, že něco není v pořádku. Interiér vozu je dokonale odhlučněný. NE! I když je venku přes 35°C, vypínáme klimatizaci a otevíráme okénka. Tuhle symfonii si nemůžeme nechat ujít.

Bentley Continental GT Titan

Slunce nad obzorem

Prvních pár hodin s Contim je naprosto skvělých. Stavíme před každým přechodem pro chodce, i v případě, že je chodec pěkný kus od vozovky a užíváme si neuvěřitelného zrychlení při rozjezdu. Toto přes dvě a půl tuny těžké auto zrychlí z 0 na 100km/h za necelé 4 vteřiny! Pocit, kdy Vás svižnější rozjezd zatlačí do perfektně tvarovaných sedaček, které si mimochodem můžete nastavit nejméně na tisíc způsobů, je vážně k nepopsání. A není to nic, co byste čekali od tak mohutného vozu jakým Continental GT je. Každý ze stovky rozjezdů je balzám na naší duši, mimo to děláme službu i okolním šťastlivcům, kteří mají možnost přihlížet a vyslechnout si již opěvovaný, mdloby navozující zvuk. Uvnitř vozu zažíváme nutkavou potřebu rozpůlit se a jednou částí jet uvnitř a druhou pozorovat jeho ladně agresivní křivky zvenčí.

Poslání a bližší prozkoumání

Bentleyho jsme měli za účelem zachytit jeho krásu a neurvalou sílu na fotografiích. Jak moc se nám to povedlo, můžete posoudit sami. Při podrobném prozkoumání jsme přišli na několik příjemných, ale i několik nepříjemných vlastností. Velkým překvapením byl rozměrný kufr (370l), do kterého se vešlo všechno naše potřebné vybavení a mnoho místa zbylo. Dostáváme se k maličkostem, které Vám znepříjemňují běžné používání vozu. Otevření kufru je možné pouze od pozice řidiče na dveřním ovládacím panelu nebo pomocí klíče. Ten však máme stále zahrabaný hluboko v kapse, netroufáme si jej vytáhnout, neboť by se mohlo stát, že bychom ho hodili do nejbližšího kanálu, eventuálně při bližším pohledu na něj upadli do bezvědomí. Z tohoto důvodu pokaždé otevíráme dveře zmáčknutím zmiňovaného tlačítka. Vychytávky, které běžně život usnadňují, nám práci komplikují. Jen posunutí předních sedadel trvá elektromotoru věčnost. V případě, že si pořídíte auto nejvyšší třídy, musíte mít i nejvyšší možné nároky na zpracování palubní desky, kde jsme měli výhrady k ovládání systému, které působilo lacině a jeho používání nebylo příjemné tak, jako všechno ostatní kolem. Špatně se nám koukalo i na pádla pod volantem, která jsou vyrobena z umělé hmoty. Snad už poslední výhradu máme k absenci USB portů pro připojení telefonu. Na druhou stranu se uvnitř vozu cítíte jako v bavlnce. Bavlnkou mám na mysli kůži, která je naprosto všude. A pokud čekáte tisíce nepřehledných tlačítek na středové konzoli, pletete se. Systém od Bentley je přehledný a velmi intuitivní. Během testování jsme neměli větších problému s přizpůsobením vozu dle našich představ.

Bentley Continental GT Titan

Zpátky na zem

S pojmem relativní čas se setkáváme poměrně často, při jízdě v Contim to platí hned několikanásobně a v obou směrech zároveň. Během pár minut Vám přijde, že ho znáte týdny, ale k večeru se celý den jeví jako pár minut s neuvěřitelně silnými zážitky a pocity, které se za ten krátký časový úsek udály. Dnes si nedovedu představit, jaké množství peněž bych musel mít, abych si takové auto pořídil. Návštěva čerpacích stanic se pro Vás stane denní rutinou, nekoukáte však, jestli tankujete diesel nebo benzin. Koukáte na oktanové číslo a víc oktanů znamená automaticky vyšší cenu. I když podle výrobce, motor nemá problém s 95, chcete mu dopřát jen to nejlepší.

Po první hodině jízdy nám palubní počítač naměřil průměrnou spotřebu 41,4l/ 100km, sice jsme jej rychle vynulovali, ale pod 20litrů se nám dostat nepodařilo. Dlouhodobou spotřebu počítač uváděl kolem schůdných 18 litrů. Není to však jenom o palivu, ale mnohem větší bude i spotřeba pneumatik, které určitě nebudete měnit jednou za dva roky. A o servisu ani nemluvě. Rozloučení Když si spojíte všechno výše napsané, musíte dojít k podobnému závěru jako já. Alespoň jednou v životě musíte Bentley Continental GT řídit, ale jako auto do běžného provozu, pokud nejste ropný magnát, asi není zcela vhodné. Díky společnosti DREAM-CARS je tento problém snadno řešitelný, neváhejte a splňte si sen ještě dnes! A pokud máte respekt z takto silných vozů, můžete pro začátek zvolit slabší auta a k vozům s podobným výkonem se časem propracujete.

Základní technická specifikace

Maximální rychlost: 323 km/h

Výkon motoru: 500kW (680k)

Počet válců: 12(W)

Objem motoru: 5998cm3

Technická specifikace ve větách

Základním předpokladem pro úspěch Continentalu GT je přímo jeho srdce. Motor W12, je pouze 513 milimetrů dlouhý čímž má navrch i před některými osmiválci. Díky „kompaktním" rozměrům bylo možné vybudovat pohodlné coupé pro čtyři osoby. Původně vyrobený motor koncernem VW o výkonu 309kW, který měl být do GTčka dosazen, nebyl pro Angličany dostačující, a pro nás už vůbec ne. Proto byl doplněn o dvě vysokotlaká čerpadla. Každé z nich přeplňuje 6 válců tlakem 0,7 baru. Spolu s nově tvarovanými písty bylo dosaženo výkonu 412kW (560k) při 6100ot/min. Lehčí úpravy motoru třetí stranou způsobily nárůst ještě o dalších 120 koňských sil na konečnou hodnotu 680k! Točící moment je také neuvěřitelný, při pouhých 1600ot/min činí 790Nm. O řazení se stará semi-automatická šestistupňová převodovka ZF, která byla v době uvedení automobilu na trh o zhruba třetinu komponentů jednodušší než převodovky podobného charakteru. Při jízdě máte na výběr mezi automatickým řazením, řazením pádly pod volantem nebo řazením řadicí pákou krátkými pohyby vpřed (+) a vzad (-). Díky vysokému točivému momentu byly voleny dlouhé převodové stupně. Důsledkem toho je, že při cestovní rychlosti (130km/h) točí motor jen něco málo přes 2400ot/min. O spravedlivé rozdělení pohonu mezi přední a zadní nápravu, se stará diferenciál Torsen, který v případě nutnosti přiživuje nápravu s větší trakcí. O zbytek se stará elektronika. Bentley Continental GT má jako maximální rychlost, uvedenou hodnotu 323km/h. Při akceleraci, dochází k automatickému snižování výšky automobilu, při brždění k automatickému vysouvání zadního křidélka. O bezpečnost v nejvyšších rychlostech se stará několik desítek senzorů umístěných okolo celého vozu. A v případě potřeby upravuje nastavení podvozku a dalších nutných součástí. Conti byl několik let zapsán jako sériový automobil s největšími použitými brzdami (405x36mm vpředu), fungují. Při tvrdším sešlápnutí brzdového pedálu nedobrovolně líbáte znak okřídleného B na volantu. Další přelomové prvenství získal na poli elektroniky, kde se o automobil stará 70 procesorů a nechybí zde ani několik černých skříněk. I když tato prvenství jsou dávno tabu, Bentley Continental GT stále vyvolává rozruch a pohled na něj je přímo hypnotizující.

O autorovi

Autorem této recenze je dvaadvacetiletý student České zemědělské univerzity v Praze oboru Silniční a městská automobilová doprava na Technické fakultě. V současné době autor působí v neziskové studentské organizaci iZUN.eu na pozici šéfredaktora. Univerzitní noviny iZUN.eu, mají přes půl milionů přístupu ročně, informují o dění na univerzitě a o studentském životě. Mezi hlavní čtenáře patří převážně studenti a absolventi ČZU. Mezi hlavní záliby autora patří kolektivní sport, fotografování a v neposlední řadě i psaní podobných útvarů jako je tento článek.

Autor: Martin Novák  

Foto: Miroslav Šmikmátor

zapůjčení vozu: www.dream-cars.cz

13. 8. 2015 Praha